Всичко за мекотели



Октоподите и сепиите, които живеят в плитки води и ловуват през деня, са световни шампиони в прикриването. Разбира се, прикриването не е нещо необичайно: много същества са еволюирали да изглеждат като нещо, което не са. Например този оранжев сюнгер там не е никакъв сюнгер, а риба дявол, дебнеща за някоя невнимателна рибка.

Повечето остават в седиментите на дъното на водните тела, въпреки че някои - като главоногите - плуват свободно.

Двукрилите са разделени на следните таксономични групи:

Лушпите од забите, познати и како скафоподи, имаат долги, цилиндрични школки со пипала кои се протегаат од едниот крај, кои овие мекотели ги користат за јаже за плен од околната вода.

Да направим едно последно гмуркане. Над Лембе се спуска полумрак. Пред теб две малки рибки хвърлят хайвер.

Плуващ октопод – фунията се намира в долната част на нивото под очите Интересно образувание, което функционално е свързано с мантията, е фунийката при главоногите. Тя представлява мускулесто образувание на коремната страна на трупа, част от видоизменения крак. На коремната страна мантийната празнина образува цепка, която може да се затвори с помощта на две мускулести образувания, наречени копчета. Между копчетата се намира и фунийката. Разширеният ѝ край се отваря в мантийната празнина, а предният стеснен е отворен във външната среда.

Седиш си в малък кабинет в Музея по естествена история в Лондон. На бюрото пред теб лежи парче блед камък. До теб Джейкъб Винтър го сочи с пръст.

школките кои се припособиле да можат да се кријат и живеат во меки подлоги на слатките или солените води.

Наметката го обвива трупот, при што се создава мантијна празнина во која се сместени жабрите и природните отвори на дигестивниот, екскреторниот и репродуктивниот систем. Друг карактеристичен белег е постоењето на черупка, која ја лачи (продуцира) наметката и која делумно или целосно го обвива телото.

По-голямата част от видовете притежават характерен орган на храносмилателната система – радула, която не се среща при другите типове животни.

Мекотелите са голяма мекотели и добре обособена в морфологично отношение група безгръбначни животни. По-важните и характерни белези, отличаващи типа от други, са:

Можете да намалите риска от заразяване с предаване на състоянието с добри хигиенни практики.

При повечето главоноги раковина липсва. Друга особеност, която е характерна са този тип животни, е наличието на радула, която заедно с главата липсва при мидите.

Нервната система е от ганглиозен тип. Нервните ганглии, които се намират в различните части и органи на тялото представляват струпвания на нервни клетки, инервиращи определени органи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *